3.jpg

Історія Херсонського комбінату хлібопродуктів

Херсонський комбінат хлібопродуктівХерсонський портовий елеватор - первісток першої п'ятирічки радянського часу. На півдні України він - є символом Дніпрогесу, Магнітки, Турксибу. Елеватор розташований на місці стапелів, де колись будували перші судна Чорноморського флоту. А млин стоїть на місці колишньої  лісопильні, де готувалися вироби для суднобудування. З того часу пройшло понад 200 років, однак і нині, під час  земляних робіт тут знаходять залишки первісного виробництва вітчизняної флотилії.

У будівництві елеватора брало участь близько 2000 працівників, які проживали в шести бараках по 300 чоловік і більше.
Був встановлений своєрідний рекорд: за 28 днів забетонували всі 66 силосів. Такого темпу в ті роки не знали ні на одному будівництві світу.
1 травня 1932 елеватор був зданий в експлуатацію.

До складу силосного корпусу входить 66 круглих силосів, розташованих в шість рядів, по 11 силосів у кожному. Діаметр силосу - 5,34 метра, ємність - 500 тон. Між круглими силосами розташовані 50 «зірочок» ємністю 125 тон кожна.

Приймання зерна з залізничного транспорту ведеться одночасно з двох колій. На кожній з них є по шість приймальних бункерів для розвантаження зерна, ємність яких - 300 тонн.

Для приймання зерна з автотранспорту на елеваторі було споруджено спеціальний пристрій на шість проїздів. У кожному з них встановлені 20-тонні ковшеві ваги, під якими розташовані бункера ємністю по 150 тонн. У ті далекі роки автомашини також розвантажувалися вручну. У 1950 році тут застосовували спарені механічні лопати. У 1955 році замість спарених лопат було встановлено чотири стаціонарних автопідйомника.

Приймання зерна з водного транспорту відбувалося не менш цікавим чином. Спершу, його вивантаження з барж до приміщення елеватора здійснювалося за допомогою двох плаваючих пневматичних перевантажувачів, продуктивністю 100 тонн за годину. Але в 1941 році, коли почалася війна, один перевантажувач відбуксирували до грузинського міста Поті, а інший підірвали і потопили в Херсоні, щоб фашисти не змогли вивозити наш хліб.

Після війни довелося будувати додаткову ємність для приймання і зберігання зерна, адже його виробництво  в області значно зросло. Це був залізобетонний механізований корпус на десять тисяч тонн.

І найважливішим об'єктом, який був зведений в післявоєнні роки, став млин. У 1949 році, він вже видав перше борошно. Тоді млин щодоби виробляв 70 тонн односортного помелу борошна і 30 тонн обійного борошна. Пізніше, завдяки проведеній реконструкції, млин повністю переведений на сортовий помел і в 1953 році його добова продуктивність вже становила 160 тонн на добу. Реконструкція, проведена в 1958 році, дала можливість збільшити продуктивність млина до 220 тонн за добу. Тоді ж була впроваджена схема 3-сортного помелу, а помольне відділення переведено на пневматичний транспорт. У 1970 році за рахунок чергової реконструкції продуктивність млина зросла до 375 тонн розмеленого зерна на добу.

Структура нашого виробництва постійно удосконалювалася і поглиблювалася. До 60-х років порт-елеватор входив до системи Міністерства заготівель, а наш млин № 7 до тресту борошномельних заводів. Наказом міністра заготівель України № 715 від 30.12.1961 р. організовано одне підприємство, яке назвали: «Херсонський комбінат хлібопродуктів».

У 1988 році відбулося ще одне укрупнення підприємства. До його складу увійшов Копанський елеватор і реалбаза хлібопродуктів з Микільським хлібоприймальним пунктом.
Завдяки останній реконструкції млина, проведеної в 1988 році, повністю замінено застаріле обладнання на сучасне  та продуктивне, виготовлене за ліцензією всесвітньо відомої фірми «Бюлер». Добова продуктивність млина  при цьому вже становила 405 тонн з відбором борошна  вищого гатунку до 75%.

У 1996 р. для приймання зерна з водного транспорту встановлено перевантажувач зерна «Portalino» всесвітньо відомої фірми «Buhler» (Швейцарія), продуктивністю 300 тн / год; розмір порталу 6,4 м.

З введенням в 2001 році в експлуатацію нового металевого силосного корпусу фірми «BROCK» (США) ємністю 46,6 тис. тонн, елеваторно-складські ємності комбінату для зберігання сільськогосподарської продукції склали 86,6 тис. тонн.

У 2004 р. для доробки зерна до базисних кондицій встановлено сучасне технологічного обладнання з очищення ТАS-204А4 фірми «Schmidt Seeger» продуктивністю 200 тн / год.

У 2006 р. встановлено зерносушильний агрегат SТХ6-14/2 фірми «Schmidt Seeger» з продуктивністю по пшениці 45,0 тн / год. У 2010 році здано в експлуатацію вантажно-розвантажувальний комплекс, який включає в себе галереї з транспортним устаткуванням для відвантаження зерна на водний транспорт, вивантаження зерна з водного транспорту, вивантажувальну машину зернову ПМЗ-1000, ваги бункерні електронні ВБЕ-500.

Пікова продуктивність лінії відвантаження зерна на водний транспорт складає 1000 тн / год для зернових культур (два стрічкових конвеєра по 500 тн / год), 420 тн / год - для олійних культур. Продуктивність машини ПМЗ-1000 становить 1000 тн / год.

У 1999 р. на вибійному відділенні млина встановлена автоматична лінія фасування борошна в поліпропіленові мішки по 25 кг і 50 кг фірми «Paglierani» (Італія).

Продуктивність автоматизованої лінії 600 мішків на годину, точність ваги ± 0,03%. Також встановлено обладнання для транспортування мішків у залізничні вагони і на склад готової продукції.

У 2002 р. на вибійному відділенні млина встановлена автоматична лінія фасування борошна в паперові пакети по 1 кг і 3 кг фірми «Paglierani» (Італія).

Продуктивність лінії фасування 1 кг пакети складає 2,22 тн / год, у 3 кг пакети - 3,24 тн / год.
Пакети з борошном упаковуються поліетизатором в поліетилен, що забезпечує їх збереження і зручність транспортування.
У 2005 році введено в експлуатацію відділення гранулювання розсипних висівок з чотирма лініями обладнання гранулювання фірми «AS« TMS »(Чехія). Відділення технологічно ув'язано з цехом млина. Виготовлення гранул забезпечує якісне зберігання висівок, збільшує місткість у вагони, судна, автомашини, що скорочує витрати на перевезення.

Паспортна продуктивність однієї лини обладнання гранулювання становить 4 тн / год.