3.jpg

Історія Херсонського комбінату хлібопродуктів

Херсонський комбінат хлібопродуктівХерсонський портовий елеватор - первісток першої п'ятирічки радянського часу. На півдні України він - символ Дніпрогесу, Магнітка, Турксибу. Його спорудження в 1931 - 1932 роках і зараз викликає здивування у багатьох наших сучасників.

Розташований елеватор на місці стапелів, де колись будували перші судна російського Чорноморського флоту. А млин стоїть на місці колишньої лесопильни, де готувалися вироби для суднобудування. З того часу пройшло понад 200 років, однак і нині, під час земельних робіт тут знаходять залишки первісного виробництва вітчизняної флотилії.

У будівництві елеватора брало участь близько 2000 працівників проживали в шести бараків по 300 чоловік і більше.
Був встановлений своєрідний рекорд: за 28 днів забетонували всі 66 силосу. Такого темпу в ті роки не знали ні на одному будівництві світу.
1 травня 1932 елеватор зданий в експлуатацію.

До складу силосного корпусу входить 66 круглих силосу, розташованих в шість рядів, по 11 силосів у кожному. Діаметр силосу - 5,34 метра, місткість - 500 тон. Між круглими силосами розташовані 50 «зірочок» ємністю 125 тон кожна.

Прийом зерна з залізниці ведеться одночасно з двох колій. На кожній з них є по шість приймальних бункерів для розвантаження зерна, ємність яких - 300 тон.

Для прийому зерна з автотранспорту на елеваторі було споруджено спеціальний пристрій на шість проїздів. У кожному з них встановлені 20-тонні ковшеві ваги, під якими розташовані бункера ємністю по 150 тон. У ті далекі роки автомашини також розвантажувалися вручну. У 1950 році тут застосовували спарені механічні лопати. У 1955 році замість спарених лопат було встановлено чотири стаціонарних автопідйомника.

Прийом зерна з водного транспорту відбувалося не менш цікавим чином. Спершу, розвантаження його з барж до приміщення елеватора здійснювалося за допомогою двох плаваючих пневматичних перевантажувачів, продуктивністю 100 тон за годину. Але в 1941 році, коли почалася війна, один перевантажувач відбуксирували до грузинського міста Поті, а інший підірвали і потопили в Херсоні, щоб фашисти не змогли вивозити наш хліб.

Після війни довелося будувати додаткову ємність для прийому і зберігання хліба, адже виробництво зерна в області значно зросла. Це був залізобетонний механізований склад на десять тисяч тон зерна.

І найважливішим об'єктом, який був зведений в післявоєнні роки, стала млин. У 1949 році, вона вже видала першу борошно. Тоді млин щодоби виробляла 70 тон односортного помелу борошна і 30 тон шпалерного помолу. Пізніше, завдяки проведеній реконструкції, млин повністю переведена на сортовий помел і в 1953 році його добова продуктивність вже становила 160 тон розмеленого зерна. Реконструкція, проведена в 1958 році, дала можливість збільшити продуктивність млині до 220 тон за добу. Тоді ж була впроваджена схема 3-сортного помолу, а помольне відділення переведено на пневматичний транспорт. У 1970 році за рахунок чергової реконструкції продуктивність млина зросла до 375 тон розмеленого зерна на добу.

Структура нашого виробництва постійно удосконалювалася і поглиблювалася. До 60-х років порт-елеватор входив до системи Міністерства заготівель, а наша млин № 7 до тресту борошномельних заводів. Наказом міністра заготовок України № 715 від 30.12.1961 р. організовано одне підприємство, яке назвали: «Херсонський комбінат хлібопродуктів».

У 1988 році відбулася ще одна укрупнення підприємства. До його складу увійшов Копанської елеватор і реалбаза хлібопродуктів з Нікольським хлібоприймальним пунктом.
Завдяки останній реконструкції млина, проведеної в 1988 році, повністю замінено застаріле обладнання на сучасне і проізводітельнjе, виготовлене за ліцензією всесвітньо відомої фірми «Бюлер». Добовий продуктивність млина вже становить 405 тон з відбором борошна високих сортів до 75%.

У 1996 р. для прийому зерна з водного транспорту встановлено перевантажувач зерна «Portalino» всесвітньо відомої фірми «Buhler» (Швейцарія), продуктивністю 300 тн / год; розмір порталу 6,4 м.

З введенням в 2001 році в експлуатацію нового металевого силосного корпусу фірми «BROCK» (США) ємністю 46,6 тис. тонн, елеваторно-складські ємності комбінату для зберігання сільськогосподарської продукції склали 96,6 тис. тонн.

У 2004 р. для підробітку зерна до базисних кондицій встановлено сучасне технологічного обладнання з очищення пшениці ТАS-204А4 фірми «Schmidt Seeger» продуктивністю 160 тн / год.

У 2006 р. встановлено зерносушильний агрегат SТХ6-14/2 фірми «Schmidt Seeger» з продуктивністю по пшениці 45,0 тн / год. Спочатку зерносушарка працювала на дизельному паливі, а в 2013 р. переведена на газ, що дозволило поліпшити якість сушіння зерна і значно зменшити викиди в атмосферу.

У 2010 році здано в експлуатацію вантажно-розвантажувальний комплекс, який включає в себе галереї з транспортним устаткуванням для відвантаження зерна на водний транспорт, вивантаження зерна з водного транспорту, навантажувальну машину зернову ПМЗ-1000, ваги бункерні електронні ВБЕ-500.

Продуктивність лінії відвантаження зерна на водний транспорт складає 1000 тн / год для зернових культур (два стрічкових конвеєра по 500 тн / год), 420 тн / год - для олійних культур. Продуктивність машини ПМЗ-1000 становить 1000 тн / год.

Продуктивність лінії вивантаження зерна з водного транспорту складає 300 тн / год для зернових культур.

У 1999 р. на вибійному відділенні млина встановлена автоматична лінія фасування борошна в поліпропіленові мішки по 25 кг і 50 кг фірми «Paglierani» (Італія). Продуктивність автоматизованої лінії 600 мішків на годину, точність ваги ± 0,03%. Також встановлено обладнання для транспортування мішків у залізничні вагони і на склад готової продукції.

У 2002 р. на вибійному відділенні млина встановлена автоматична лінія фасування борошна в паперові пакети по 1 кг і 3 кг фірми «Paglierani» (Італія).
Продуктивність лінії фасування 1 кг пакети складає 2,22 тн / год, у 3 кг пакети - 3,24 тн / год.

Пакети з борошном упаковуються політізатором в поліетилен, що забезпечує їх збереження і зручність транспортування.

У 2005 році введено в експлуатацію відділення гранулювання розсипних висівок з чотирма лініями обладнання гранулювання фірми «AS« TMS »(Чехія). Воно технологічно ув'язана з цехом млина. Виготовлення гранул забезпечує якісне зберігання висівок, збільшує місткість у вагони, судна, автомашини, що скорочує витрати на перевезення.

Паспортна продуктивність однієї лини обладнання гранулювання становить 4 тн / год. Три лінії робітники, одна лінія запасна. Змінна продуктивність відділення гранулювання висівок 120 тн / зміну, що відповідає добовій виробленні висівок на млині.

Колектив Херсонського комбінату хлібопродуктів неодноразово виходив переможцем соціалістичного змагання серед підприємств Херсона та Міністерства заготівель СРСР і УРСР. Комбінату вручено на вічне зберігання прапор ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР, ВЦРПС і ЦК ВЛКСМ за підсумками роботи в 1973 році.